Webtoon Nedir

Genel Kültür

Webtoon Nedir?

Manhwa önerileri yayınlanırken hem basılı hem de dijital ortamda yayınlanabilir. Özellikle günümüzde dijital ortamda yayınlanan manhwa, çok popüler bir hale gelmiştir. Basımı yapılan manhwa genel olarak siyah-beyaz yayınlanır. Özel bir seri olarak üretiliyorsa renklendirme yapılır.

Manhwa, dijital ortamda popüler olmaya ve çok sevilmeye başladıktan sonra Webtoon adını alır. Günümüzde dijital ortamda yayınlanan manhwa, çok fazla kişinin ilgisini çeker. Özellikle geniş kitlelere hitap etmesi ve dijital ortamda yayınlanması bu kitlelere hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlar. Hedef kitlesi büyüdükçe manhwa da popülerliğini korumaya devam eder. Güney Kore’de çıkan manhwa, dijital ortamda yayınlanmaya başladıktan sonra manhwa çizerlere de örnek olmuştur.

Manhwa, dijital ortamda Webtoon adını alırken anime önerileri de uyarlanmaya başlar. Dijital ortamda yayınlanan manhwa okurlara da büyük kolaylık sağladı. Dikey bir şekilde okunması basımı yapılanlara göre daha kolaydır. Okuyucu, bu rahatlık açısından daha çok dijital ortamda yayınlananları tercih eder.

Webtoon Özellikleri Nelerdir?

Güney Kore’de ortaya çıksa da geniş kitlelere ulaşmasından kaynaklı dünyanın farklı ülkeleri de kendi çizgi romanlarını yazarak dijital ortamda yayınlamaya başlar. Basılı manhwa, soldan sağa okunur fakat dijital ortamda bu farklıdır. Webtoon, dikey bir şekilde karşımıza çıkar. Yukarıdan aşağıya kaydırarak okunan manhwa, okuyucu tarafından çok sevilir.

Webtoon, genel olarak renkli çizimlerden oluşur. Dijital ortamda yayınlanan manhwa’nın basımı yapılacaksa bu renkli çizimlerin webtoondaki gibi gerçekliğini kaybetmemesi gerekir. Webtoon, telefon veya tabletlerden kolay ve hızlı bir şekil erişim olanağı sağladığı için günümüzde daha çok tercih edilir.

Konu olarak daha çok farklı bir dünyaya geçiş, bilimkurgu, gerçek hayattan alıntılar vb. birçok konu işlenir. Özellikle en sevilenler arasında bunlar yer alır. Çizimleri, renklendirmeleri ve konuları açısından oldukça ilgi görür. Basılı manhwadan daha gerçekçi olması ve adeta bir filmin içindeymiş gibi hissettirmesinden kaynaklı da webtoon tercih edilir. Webtoonların her bölümü tek parçadan oluşur veya 3-4 parçanın birleşmesiyle oluşturulur. Dikey ve ince bir şerit halinde yayınlanması, okuyucuyu yormadan ve kolay bir şekilde okunmasını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın