Veteran Tenisi Turnuvalarına Kimler Katılabilir

Spor

Veteran tenisi diğer ismi ile “Senior” ismi verilen tenis veya tenis turnuvalarıdır. Bu tenis turnuvaları belirli bir yaşa gelmiş, daha önce oynayıp bırakmış veya hiç oynamamış olan bireyler için dahil olunabilecek bir turnuva türüdür. Veteran ya da Senior tenis turnuvaları daha çok hobi amaçlı tenis oynayan bireylerin oynamakta olup, bulundukları tenis turnuvalarıdır. Veteran tenisi turnuvalarına 35 yaşına gelmiş veya 35 yaşının üzerinde bulunan bireylerin dahil olması mümkündür. Veteran tenisi turnuvaları kadında ve erkekte 35 yaşında başlayıp, beşer yıllık aralar ile devam eder. Kadınlarda bu tenis turnuvaları 35 yaşından 75 yaşına kadar beşer yıllık aralar ile devam eder. Erkeklerde ise yine 35 yaşında başlayıp 85 yaşına kadar devam eder.

Tenis Ekipmanı Olan Raket Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Tenisin en önemli ekipmanlarından bir tanesi olan raketinde belirli bir kullanımı, tutuş biçimi vardır. Raketi kullanılacağı zamanlarda 5 adet raketi tutma ve kullanma şekli vardır. Forehand adı verilen tutuş sol elini kullanan bireyler için isimlendirilen sol açılı bir vuruş tekniğidir. Backhand isimli tutuş biçiminde ise tutuş ve atış çift elle veya tek elle gerçekleştirilebilir. Sağ elini kullanan kişi sol açı ile karşılarken bu atışta sol elini kullanan birisi açıyı sağ taraf ile karşılar. Bir diğer atış ve tutuş biçimi olan Slice isimli kullanım vardır. Slice’de ise topa karşı yukarıdan aşağıya doğru yapılan bir vuruş şeklidir. Vole atış ve tutuş biçiminde ise raket ile topa yapılacak olan atışta topun yere sekmemesi gerekir. Son biçim olan Top Spin biçimi vardır. Top Spin’de ise topa raket ile ileriye dönme hareketi verilmesidir. Bu 5 atış ve vuruş teknikleri göz önünde bulundurularak raketin kullanılması gerekmektedir.

Tenis Sporu ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Tenis, tüm dünyaya hâkim olan ve olimpik bir spor dalıdır. Tenis sporu ekipmanları olan top ve raket ile kullanılır. Tenis maçlarında en az 2 ve en fazla da 4 adet oyuncu bulundurulabilmesi mümkündür. Bunların dışında oyuncu olması yasak ve kural dışı bir olanaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.