Transparan Cephelerin Oluşumu

Ekonomi

Transparan cephe kaplamaları günümüzde en çok kullanılan kaplamalardan bir tanesidir. Bu kaplama çeşidi, diğer çeşitlerden birçok yönde ayrılır. Özellikle transparan cephe kaplamaları daha çok iç mimarlar ve dekorasyon işleri ile uğraşan kişiler tarafından tercih edilir. Bunun nedeni bu kaplama çeşidinin birçok tasarımı oluşturmaya yatkın olmasıdır. Transparan kaplamalara her alanda rastlamak mümkündür. Bunun nedeni çok tercih edilen bir kaplama çeşidi olmasıdır.

 Transparan Cephelerin Oluşumu

 Cephe üzerinde transparan bir görünümün elde edilebilmesi için tasarlanmış olan ve camın paslanmaz cam tutucular vasıtası ile taşıyıcı sisteme bağlandığı sisteme transparan cephe kaplama sistemi adı verilir. Camlar, temperli tek cam veya temperli lamine camlar olarak uygulanır. Camların arasındaki derz boşlukları UV ışınlarına dayanıklı olan silikonlar aracılığı ile doldurulur.

 Transparan Cephe Kaplamanın Özellikleri

 Transparan cephe kaplama sistemi yapılara mimari veya estetik bir görünüm kazandırmak sureti ile yapılan giydirmedir. Transparan cephe kaplamalarının yapılmasının temel amacı gün ışığından en iyi bir biçimde yararlanmaktır. Ayrıca iç mekânın görünüşünü açığa çıkarmaktır. Bu kaplama çeşidinde yapılarda sadece şeffaf cam kullanılır. Şeffaf camların kullanılması ile birlikte iç ve dış mekân arasındaki görünebilirlik seviyesi en üst seviyeye ulaşmış olur. Bu kaplama çeşidi en çok saydamlığın önemli olduğu ve vurgulanması gerektiği mekânlarda ön plana çıkar. Transparan cephe kaplamalarında farklı dizayn edilmiş taşıma sistemi kullanılır. Mimari açıdan oldukça büyük bir öneme sahip olan transparan cephe kaplama modeli mekanlar üzerine tasarımsal bir etki katar. Transparan cephe kaplamalarında çerçevesiz bir camlama tekniği kullanılır.

 Tranparan Cephe Kaplamalarının Sağladığı Faydalar

 Yarı saydam bir yapıya sahip olan transparan cephe kaplamaları uygulandığı binayı olumsuz hava koşullarına karşı muhafaza etmeye yardımcı olan bir sistemdir. Bunun sebebi transparan cephe kaplamalarının hava ve su tarafından emilmeyi durduran bir yalıtım sistemine sahip olmasıdır. Bununla birlikte bu cephe kaplamaları dayanıklı bir yapıya sahiptir. Yağmur, kar ve dolu gibi hava koşullarından etkilenmezler. Transparan cephe kaplamasında kullanılan maddeler uzun ömürlü olan maddelerdir. Bundan dolayı binalar da bu kaplamalardan dolayı daha uzun ömürlü olur. Bununla birlikte transparan cephe kaplamaları çok sayıda çeşide sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir