Tansiyon düşüklüğü (hipotansiyon) nedir ?

7 Tem

Düşük tansiyon (hipotansiyon) nedir?

Kan basıncının 0 mmHg’nin, diyastolik kan basıncının ise 60 mmHg’nin altında olması durumuna düşük kan basıncı veya tıbbi tabirle “hipotansiyon” denir. Düşük kan basıncı, kişide bir sağlık sorununa yol açmadığı ve kişi kendini iyi hissettiği sürece önemli değildir. Çoğu kişi yüksek tansiyondan şikayetçidir ve kan basınçlarını düşürmeye çalışırlar. Ancak düşük kan basıncı da birçok kişide ciddi hastalıklara neden olur. Kişiden kişiye değişmekle birlikte sistolik kan basıncı 90 mmHg’nin, diyastolik kan basıncı 60 mmHg’nin altında olması durumuna düşük kan basıncı veya tıbbi tabirle “hipotansiyon” denir. Kan basıncı 90 mmHg’nin, diyastolik kan basıncı 60 mmHg’nin altında olması durumuna ise kişide bir sağlık sorununa yol açmadığı ve kişi kendini iyi hissettiği sürece önemli değildir.

Düşük tansiyonun belirtileri nelerdir?

Uzun yıllar boyunca düşük tansiyonu olduğunu bilmeden ve hiçbir rahatsızlık hissetmeden düşük tansiyonu olan birçok insan vardır. Ancak düşük tansiyon aşağıdaki belirtilerle kendini gösterebilir: Baş dönmesi, Bayılma, Susuzluk, Konsantrasyon kaybı, Bulanık görme, Mide bulantısı, Soluk cilt, Soğuk cilt, Hızlı nefes alma, Yorgunluk, Depresyon.

Düşük tansiyonun nedenleri nelerdir?

Uzun süreli yatak istirahati, Hastalıklar nedeniyle yatağa bağımlı kalmak, Gebelik, Kanama nedeniyle kan hacminin azalması, Susuzluk gibi nedenlerle kan hacminin azalması, Tansiyon düşürücü ve idrar söktürücü ilaçlar, Kalp hastalığı ve Parkinson hastalığı gibi hastalıklarda kullanılan ilaçlar, İktidarsızlık için kullanılan ilaçlar, Kalp hastalıkları, Tiroid veya paratiroid hastalıkları, Böbrek üstü bezi yetmezliği, Ciddi enfeksiyonlar, B12 vitamini ve folik asit eksikliği.

Düşük tansiyonun çeşitleri nelerdir?

Ortostatik veya postural hipotansiyon: Oturma veya yatma pozisyonundan aniden ayağa kalkıldığında oluşan düşük kan basıncıdır. Yer çekiminin etkisiyle vücudun alt kısımlarında biriken kan, otururken veya uzanırken herhangi bir soruna yol açmazken, ayağa kalkıldığında; baş dönmesi, bayılma ve hatta bayılmalara neden olabilir. Genellikle yaşlılarda görülse de gençlerde de görülebilir. Yemek sonrası hipotansiyon: Yemekten sonra oluşan ani düşük kan basıncıdır. Yer çekiminin etkisinde olduğu gibi yemekten sonra sindirim sisteminde biriken kan, vücuttaki kanın düşmesine neden olur ve ani bayılma ve baş dönmesi gibi belirtiler ortaya çıkar. Sinir uyarısı bozukluğuna bağlı hipotansiyon: Uzun süre ayakta duran bazı kişilerde görülür. Normalde bu kişilerde kalp, ayak ve bacaklarda biriken kan nedeniyle kalbin daha hızlı çalışması için beyne sinir uyarısı gönderir. Ancak bazı kişilerde bu uyarı beyin tarafından yanlış algılanabilir ve kan basıncı daha da düşebilir. Bu durumda tansiyon düşüklüğüne bağlı belirtiler görülür.

Düşük tansiyon kimlerde daha sık görülür?

Yaşlılarda: Genellikle 65 yaş üstü kişilerde pozisyon değişikliği veya yemeklerden sonra düşük tansiyon görülebilir. İlaç kullananlarda: Çeşitli ilaçlar düşük tansiyona neden olabileceğinden, ilaç kullananlarda hipotansiyon görülebilir. Çeşitli hastalıklarda: Kalp hastalığı ve Parkinson hastalığı olanlarda düşük tansiyon riski daha yüksektir.

Düşük tansiyon tedavisinde neler yapılabilir?

Klinik belirti göstermeyen veya kişiyi rahatsız etmeyen hipotansiyonun genellikle bir tedavisi yoktur. Hipotansiyonun kişiyi rahatsız ettiği durumlarda genellikle hipotansiyonun nedeni belirlenmeli ve nedene yönelik tedavi uygulanmalıdır. Örneğin, dehidratasyon veya yeterli su içmeme nedeniyle gelişen hipotansiyon, kişinin günlük içmesi gereken su miktarının ayarlanmasıyla düzeltilebilir. Bazı ilaçlar nedeniyle kan basıncı düşmüşse bu ilaçların değiştirilmesi gerekebilir. Kalp hastalığı gibi çeşitli hastalıklar nedeniyle oluşan hipotansiyonda ise hastalığın tedavisi hipotansiyonu iyileştirebilir.

Nedeni bilinmeyen düşük tansiyon için ne yapılabilir?

Nedeni bilinmeyen düşük tansiyon vakaları için özel bir tedavi olmadığından, kan basıncını yükseltmek ve düşük tansiyona bağlı semptomları iyileştirmek için adımlar atılabilir. Bu amaçla doktorunuzun tavsiyesi ve onayıyla aşağıdaki önlemler uygulanabilir: Daha fazla su için: Bol su içmenin birçok faydasının yanı sıra kan hacmini artırma ve düşük tansiyonu önleme faydası da vardır. Alkol tüketimini azaltın: Alkol tüketimi vücudun su kaybetmesine neden olduğundan kan basıncını da düşürebilir. Bu nedenle alkol alımı sınırlandırılmalıdır. Tuz kullanın: Aşırı tuz tüketimi zararlıdır. En büyük zararlarından biri de içerdiği sodyum nedeniyle vücutta sıvı birikmesine neden olması ve kan basıncını yükseltmesidir. Doktorunuz onaylarsa, kan basıncınız düşükse tuzla tansiyon yükseltilebilir. Ancak kişinin sağlık durumu tuz alımına uygun olmalıdır. Doktora danışmadan tuz kullanılmamalıdır. Varis çorabı kullanın: Bu elastik çoraplar, kanın bacaklarda birikmesini önleyerek ve kan dolaşımına girmesini sağlayarak düşük tansiyonu önleyebilir. Hızlı hareketlerden kaçının: Otururken ve ayaktayken yavaş hareket etmek, ani hareketler nedeniyle kan basıncında düşüş yaşanmasını önleyecektir. Sabah uyandıktan sonra yavaşça kalkmak ve uzun süre oturduğunuz sandalyeden aniden ayağa kalkmamak gibi önlemler alarak da pozisyona bağlı olarak gelişen ani kan basıncı düşüklüğünü önleyebilirsiniz.