Spor Dalları Hakkında Bilgi

Spor

Spor Dalları Hakkında Bilgi

Spor insanın bireysel ya da toplu halde belirli kurallara göre yaptıkları beden hareketlerine verilen isimdir. Spor insanın fiziki ve ruhsal gelişimine katkı sağlamakla beraber insanlar arasındaki dayanışma ve birliktelik ruhunu da geliştirmektedir. Kendine özgü kuralları yapılış şekli oyun alanı oyuncu sayısı ve kullanılan malzemeleri olan spor aktivitelerine spor dalları ismi verilmektedir. Futbol, basketbol, uzun atlama ve tenis gibi alanları da bulunmaktadır. Spor alanları oldukça çeşitli olurken ülkelere toplum ve yöreye göre farklı spor alanları da yer almaktadır. Topla yapılan spor alanlarına basketbol, futbol, hentbol, voleybol, tenis, masa tenisi, golf, polo bedminton oyunları örnek olarak verilebilmektedir.

Bilinen Spor Dalları

Dalgıçlık, yüzme, su aerobi, rafting, balıkçılık, sörf, kano, kürek, yelken, su kayağı, serbest dalış sporları da suda yapılan spor dalları arasında yer almaktadır. Binicilik, atletizm, boks, bisiklet yarışı, güreş, halter, kayak, snawboard, judo, jimnastik, satranç gibi sporlar bireysel spor alanları arasında yer almaktadır. Ülkemizde yapılan araştırmalara göre en çok ilgi gören spor alanının futbol olduğu belirlenmiştir. Futbolun sonrasında en yaygın spor dalı basketbol olmakla beraber futbol basketboldan yaklaşık olarak beş kat daha fazla ilgi görmekteydi. Bu spor dallarının yanı sıra ata sporumuz olan güreş de bir çok insanın ilgi alanına girmektedir. Takım olarak oynanan sporlarda da yine şekilde bireysel alanlar yer almaktadır. Spor dalları ve bölgesel zayıflama için Burak Kulaksız ile irtibata geçmek mümkündür. Aynı zamanda https://www.instagram.com/mizgat/ adresi üzerinden de irtibata geçmek mümkündür.

Fitness

Fitness kelime olarak sağlıklı ve formda olmak anlamını taşırken, birçok egzersize dayalı bir spor olmaktadır. Diğer bütün sporlardan farklı olarak temelde kasların tek tek aletli ya da aletsiz çalıştırılmasıyla sıkılaştırması ve güçlendirmesi amaçlanmaktadır. Esasen bütün sporların temeli olurken her spor dalında vücutta ağırlıklı kullanılan kas grupları yer almaktadır. Bu kas gruplarına kondisyon kazandırılması için fitness egzersizlerine başvurulmaktadır. Her amacın antrenman programı birbirinden farklıdır. Fitness sporunda bir standarttan söz edilmemektedir. Yani her yaşın her hayat tarzının ve vücut tipinin birbirinden farklı olarak Burak Kulaksız uzman tarafından takip edilen çalışma şekli olmaktadır. İlk olarak gelişmek için değil sağlık için yapılmalıdır.

Bir cevap yazın