Sfero Döküm

Genel Kültür

Sfero döküm, doğrusal veya sabit veya dalgalı bir şekil verme sürecidir. Eğri çizgiler kullanılarak herhangi bir parçayı istenen şekle getirmek için kullanılır. Sfero dökümdeki formunun yüzeyi yüksek kalitede olmalıdır. İçerisinde dökülen metalin ortaya çıkarması, verimli bir sfero döküm operasyonunda önemli bir etkendir. Sfero dökümde kullanılan malzemeler genellikle ergitik alaşımların bir kombinasyonu olur ve bu alaşımlardan başka iki veyahut üç tür alaşım kullanılabilir. Bu alaşımlar arasındaki en çok kullanılan alaşım tipleri ferro alaşımlar, grafit ve kumurlu alaşımlardır.

Birçok üretici sfero döküm için ergitik alaşımlar seçer. Ergitik alaşımlar normal alaşım temperaturende erimezler ve ergen sıvılar halinde de pozisyon tutarlar. Sfero döküm işlemi genellikle bir negatif(eksi) modeli (matrixi) kullanarak gerçekleştirilir. Model üzerinde, sonraki döküm için temel bilgilerin yer aldığı gibi kullanılacak alaşım miktarı da not edilir. Verilen tüm bu bilgilere göre, döküm sistemleri tarafından oluşturulan matrisler sayesinde, istenilen parça formunun oluşması sağlanır.

Matris, döküm çekirdeğinin oluşturulması için farklı tipte malzemelerden oluşturulabilir. Mümkün olduğunca temiz bir matris elde etmek için gerekli önlemler alınmalıdır. Döküm çekirdeğinin başka bir terimiyle torbasın özel tasarıma sahip borular aracılığıyla oluşturulması da mümkündür. Bu borular, döküm çekirdeğine kaliteli bir kanallama sağlayarak kalitesinin sürdürülmesini temin eder.

Sfero döküm sisteminin gerçek tasarım bilgisi ile birlikte kullanması gereklidir. Bu bilgi sistemi, beklenen formu elde etmek için gerekli ayarlama ve ekstra yeni bilgileri içerebilir. Sfero döküm için kullanılan sistemlerin donatılması gereken yerler arasında hava basma, akışkanlaştırma ve şekillendirme mekanizmaları vardır. Sfero döküm attemperma (uydurma) işlemleri, cebza kapatma, kaynağa vurma, daldürme ve parlatma da dahil olmak üzere daha karmaşık operasyonlarla desteklemelidir.
İşletme bilgileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir