Refleksif Ne Demek? Tdk'ya Göre Refleksif Kelime Anlamı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Refleksif Ne Demek? Tdk’ya Göre Refleksif Kelime Anlamı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Genel Kültür

Refleksif Ne Demek? 

Felsefede refleksif, kendisine geri dönen fikir ve kendisi hakkında düşünen özne demektir. Bu kavram ilk kez Antik Yunan filozoflarından biri olan Sokrates ile ortaya çıkmıştır. Sokrates’e göre, insan kainattaki en gizli sırları bile bilir. Tüm bilgiler belleğinde olduğu için öğrenmesi değil hatırlaması gerekir. 

Varoluşçu felsefenin öncülerinden sayılan Soren Kierkagaard da ”Evliliğin Estetik Geçerliliği” adlı kitabında bu kavram üzerinde detaylı bir şekilde durmuştur. Danimarkalı filozofa göre, insana ait tüm düşünceler kendi merkezine dönmek zorundadır. Çünkü insan düşünce ile ve düşünce de insan ile birlikte var olmuştur. 

TDK’ya Göre Refleksif Kelime Anlamı Nedir? 

 İlk anlamı: 

Bilginin, bilginin kaynağına, yani insan zihnine geri dönmesi. 

İkinci anlamı: 

Öznenin kendisi hakkında düşünüp yargıya varması. Dönüşlü düşünce yöntemi. 

Refleksif Kelimesi Nasıl Kullanılır? 

Refleksif kelimesi sadece felsefede değil sinema ve edebiyatta da kullanılmıştır. Bu kavram, sinema sanatında ”yabancılaştırma” yönteminin bir alt türüdür. Oyuncunun bir anda kameraya bakıp konuşmaya başlaması ya da yönetmenin filmin içinde görünmesi refleksife örnek olarak gösterilebilir. 

Roman ve öykü gibi olay yazılarında yazarın doğrudan okura seslenmesi de bir tür refleksif, yani bilginin kendine dönmesi demektir. 

Kaynak: birincimerkez.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.