Random Ne Demek, Türkçe'si Nedir? Random Atmak, Random Gülmek Nedir?

Random Ne Demek, Türkçe’si Nedir? Random Atmak, Random Gülmek Nedir?

Genel Kültür

Random Ne Demek? 

Random, herhangi bir kurala dayanmayan, rastgele ve tesadüfi anlamına gelir. Sosyal mecralarda yazışırken karşı tarafın yazdığı ya da gönderdiği bir şeye çok fazla gülündüğünü belirtmek için bu ifade kullanılır. 

Random kelimesinin az bilinen bir diğer anlamı ise ”önceden belirlenmesi mümkün olmayan, planlanması imkansız olan şey”dir. Özellikle ticaret ve ekonomide kullanılan bu terim, aniden değişebilen istatistiki veriler için kullanılır. 

Random Kelimesinin Türkçesi Nedir?

Random kelimesinin Türkçesi gelişigüzel, öylesine, rastgele ve şans eseridir. Özellikle 2010 yılından sonra popüler olan bu ifade Facebook, Twitter ve Instagram gibi popüler sosyal mecralarda sıklıkla kullanılıyor. Daha çok 18- 25 yaş aralığındaki gençlerin kullandığı random kelimesi, aynı zamanda tesadüfi anlamına gelir. 

Random Atmak ve Random Gülmek Nedir?

Random gülmek, klavyenin tuşlarına bakmadan, hızlı ve gelişigüzel bir şekilde basmak demektir. Artarda yazılan harflerin sonuna genelde bir emoji konur ve karşı tarafa gönderilir. Buna da random atmak adı verilir.  Randomun bir diğer anlamı ise devasa kahkahadır. İlk kez Amerika’da ortaya çıkan bu terim kısa sürede dünya genelinde yayılmış ve gençler tarafından kullanılmaya başlanmıştır. 

Kaynak: gunceloldu.com

Bir cevap yazın