Mobil İmzalama Ne İşe Yarar

Teknoloji

Mobil İmzalama Ne İşe Yarar?

Mobil imza, bireylerin dijital ortamda parmak izlerini kullanarak verdikleri imza şeklidir. Mobil imzaya sahip kişiler, istedikleri yerden kolay bir şekilde evrak imzalayabilirler. Mobil imzalama ile mobil telefon ya da SIM kart kullanarak (5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasal mevzuatlara uygun olacak şekilde) ıslak imza niteliğinde güvenli bir biçimde elektronik imzalama işlemi yapılmasına olanak sağlayan bir tür uygulamadır. Mobil imzalama telekom şirketleri üzerinden kolayca alınabilir.

E-Devlet uygulamasında mobil imzalama kullanmak için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ancak GSM operatörleri tarafından herhangi bir ücretlendirme söz konusu olabilir. Ücretlendirmeler hakkında bilgi alabilmek için kurumların internet adreslerini ziyaret edebilir ve bilgi alabilirsiniz. Mobil imza hizmetinden yararlanabilmek için mobil imza aboneliği almanız gerekir. Ön başvuru, başvuru ve aktivasyon aşamalarından oluşan mobil imza almak için operatörlere de başvurabilirsiniz. Mobil imzalama her ne kadar yasal düzenlemeyle ya da elektronik imza adıyla bilinse de yıllar sonra akıllı telefon kullanımındaki hızlı artış mobil imza kavramını da hayatımıza getirmiştir.

Mobil İmzalama Neden Gereklidir?

Mobil imzalama elektronik ortamlarda GSM operatörlerinizi kullanarak, ıslak imza yerine geçen imza türüdür. Bireylerin ve işletmelerin gerek yasal gerekse ticari süreçlerinde kolayca imzalama işlemlerini gerçekleştirmelerini mümkün kılar. Mobil imzalama ile bireyler birçok işlemi ve çok daha fazlasını artık elektronik ortamdan gerçekleştirebiliyorlar. Böylelikle hem maliyetten hem de hızdan kazanılırken, can sıkıcı bürokrasi ve kâğıt yığınlarından kaçınabiliyorlar.

Tabii büyük bir hız ve kolaylık sunan elektronik ortamın bu kadar yoğun kullanabilmesi sonucu zamanla güvenlik endişeleri de baş göstermiştir. Bu noktada da yardıma elektronik imza uygulaması bireylerin hayatında kolaylık sağlamıştır. Mobil imzalama gizlilik, veri bütünlüğü, kimlik doğrulama ve inkâr edilemezliği sağlayan elektronik, birçok devlet kurumunu özel şirketlerin işlemlerini elektronik ortamdan güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmesini mümkün kılar. Dolayısıyla el ile atılan ıslak imzayla aynı hukuki sonucu doğuran mobil imzalamanın elektronik ortamda hukuksal geçerlilik kazandırılmak istenen her işlemde kullanılması kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Herhangi bir işlemin kolayca gerçekleştirilmesini sağlayan mobil imzalamadan yararlanabilmek için https://www.izonay.com/demo-talebi/ adresini ziyaret edebilir ve teknolojinin yeniliklerinden faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın