Lamine Parkelerin Oluşum Yapıları

Ekonomi

Parkeler, genel olarak evlerin veya benzeri alanların zeminine uygulanan ve uygulanan zeminlerin görüntüsünü ve ısı dengesini belirleyen kaplama malzemeleridir. Çok sayıda parke çeşidi ve yapısı bulunmaktadır. Bu parke çeşitlerinden bir tanesi lamine parkelerdir. Katmanlı yapısı mevcut olan lamine parke yüksek oranda kullanılma ve tercih edilme düzeyine sahip olan bir parke çeşididir.

 Lamine Parkelerin Oluşum Yapısı

 Günümüzdeki yüksek teknolojilerin yardımı ile üretimi sağlanan lamine parke zemine uygulaması yapılacak olan ağacın uzun seneler şeklini koruyacak bir yapıda ve hiçbir şekilde bozulmadan kullanılmasını sağlayan bir parke çeşididir. Lamine parkelerin üretim aşamasında çeşitli türlerde ağaçlar kullanılır. Bu durum da parkenin uzun ömürlü olmasına yardımcı olur ve dayanıklı olma süresini artırır.

 Lamine Parke Çeşidinin Üst Katmanının Özellikleri

 Lamine parkeler katmanlı bir yapıdan oluşmakla birlikte genellikle bu katman sayısı üç olmaktadır. Lamine parkenin üretim aşamasında kullanılacak olan ağaçlara tomruklar halinde bir kesim uygulaması uygulanır. Ağaçların kabukları soyulur ve belli ölçülere göre kesitlere ayrılır. En üstte olan katmana papel adı verilir. Bu katmanda çeşitli türlerde ağaçlar kullanılır. Bu ağaçlardan birkaçı sapelli, ceviz, meşe, iroko ve merbau gibi ağaç çeşitleridir. Bahsedilen lamine parke çeşidinin üst tabakası daha sonra yaklaşık olarak dört milimetre kalınlığında tabakalara ayrılır ve böylece alt tabaka ile birlikte birleştirilmeye hazır bir konuma gelir.

 Lamine Parke Çeşidinin Alt Katmanının Özellikleri

 Lamine parkenin alt katmanının oluşturulma aşamasında da üst katmanında olduğu gibi çeşitli ağaçlar türleri kullanılır. Alt katman oldukça önemli bir niteliğe sahiptir çünkü lamine parkenin esas ömrünü ve kullanım süresini belirleyen temel unsur alt katmandır. Genel olarak bakıldığında lamine parkenin alt katmanında okume adı verilen bir ağaç çeşidi kullanılır. Bahsedilen bu ağaç çeşidi Afrika kökenlidir. Bu ağaç, gözenekli ve sert bir yapıya sahiptir. Bununla birlikte ısı değişimlerine karşı direnç gösterir. Bu nedenlerden dolayı lamine parkenin alt katmanında okume ağacı kullanılır. Çoklu katmanlar neme karşı oldukça dayanıklı bir oluşumlardır. Parkenin alt katmanında kullanılan çok katman yapısına sahip marin kontra adı verilen taban papel ile birleştirilir. Böylece son aşamaya geçilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir