İran Kedisi Hakkında Önemli Detaylar

Genel Kültür

İran Kedisi Hakkında Önemli Detaylar

Fars kedisi olarak bilinen İran kedisi yuvarlak yüzlü, ufak ağızlı, uzun tüylü bir kedi cinsidir. En eski kedi ırklarından biridir. İran kedisi keskin zekâlı fakat bir o kadar da sakindir. Sahibine bağlı, asık suratlı olmasına rağmen çok sevecendir. Hareket etmeyi pek sevmez, kucakta durmayı daha çok severler. Ana vatanı İran’dır. 17. yüzyıldan beri Avrupa ve dünyada çok tercih edilmektedir. Asil ve güzelliği ile saray kedilerini tahtından ettiği söylenmektedir. Farklı renkleri bulunsa bile sarı ve duman grisi daha çok tercih edilir.

İran Kedisi Özellikleri ve Kedi Sahiplendirme

Ana vatanı İran olan bu ırkın burnu basık ve gözleri iri, kulakları küçük, kısa bacaklı, iri ve yuvarlak patilere sahiptir. Kuvvetli bir kas yapısı olsa bile çok hareket etmeyi sevmezler. İran kedisi iyi bakıldığında ağırlığı 8 kiloya ve yaşama süresi 15 yıla ulaşabilmektedir. Çok zeki oldukları için eğitimleri kolay olmaktadır. Asık suratlı olsalar dahi çabuk sosyalleşir ve insanlarla hemen kaynaşırlar. Empati yetenekleri gelişmiştir ve çocuklu evlerde bile güvenle bakılabilir. Kedi sahiplendirme aşamalarında ve sonrasında bu detaya dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca İran kedileri tam bir ev kedisidir. Seyahat etmeyi sevmez gittikleri yerlerde kolay adapte olamazlar. Bu sebeple genelde yalnız yaşayan kişiler ya da evde uzun vakitler geçiren kişilerin tercihi olmaktadırlar. Bu durum sahibine çok bağlı olan İran kedisinin çok hoşuna gidecektir. Seyahat etmeyi seviyor ya da iş gereği seyahat ediyorsanız kediyi ikinci bir kişiye alıştırmanız gerekebilir.

İran Kedisi Bakımı

Kedi sahiplendirme içeriklerinde yer alan kedi ırklarına ait detaylar, hem siz ve hem de sahipleneceğiniz hayvan için oldukça önemlidir. İran kedisi uzun tüylü olduğu için haftada 2 ya da 3 kez tüylerini fırçalamalısınız. Hatta vaktiniz var ise bunu her gün yapmalısınız. Burnu basık olduğu için göz sağlığına dikkat edilmelidir. Bacakları kısa olduğu için solunum sorunları da görülebilir. Yaşına uygun mamalar ile beslenmelidir. Hareket etmeyi sevmedikleri için aşırı beslenme obeziteye yol açabilir. Veterinerinizin talimatlarıyla banyo ve tırnak bakımlarını yapabilirsiniz. İran kedisi yalnız yaşayanlar ve evden çıkmayı sevmeyenler için eşsiz bir dost olabilir.

Bir cevap yazın