IP adresim nedir? IP adresi nasıl öğrenilir?İnternete bağlanan her cihazın IP adresi vardır. Peki "IP adresim nedir? IP adresi nasıl öğrenilir, ...

IP adresim nedir? IP adresi nasıl öğrenilir?İnternete bağlanan her cihazın IP adresi vardır. Peki “IP adresim nedir? IP adresi nasıl öğrenilir, …

Teknoloji

Bilgisayar, telefon ve diğer mobil cihazlar gibi internete bağlanan tüm aygıtlar, IP yani İnternet Protokolü adresine sahiptir. Bu adres; dört rakam grubundan oluşur ve nokta ile birbirinden ayrılır. Örnek: 88.240.159.2

IP adresi, internete bağlanan cihazların açık adresidir. Buna örnek olarak internet servis sağlayıcılarının, modem ayarlarına gitmek için bize verdikleri rakam grubuna bakılabilir. İnternet sağlayıcısı firma, web sitesinin IP adresini müşteriye iletir ve kullanıcı bu adresle modem ayarlarına internet üzerinden ulaşabilir.

Bu örnek diğer web siteleri için de geçerlidir. Ancak kullanıcılar IP adresiyle bir internet sitesine girmek yerine, sitelerin özel adlarıyla adrese ulaşır.

Dinamik ve Statik IP adresi nedir?

İnternet Protokolü adresi; dinamik ve statik olarak ikiye ayrılır. İsimlerinden de anlaşılabileceği üzere; Statik IP adresi sabittir ve asla değişmez, Dinamik IP adresi ise her internete bağlanıldığında değişir.

İnternet kullanıcılarının birçoğunda Dinamik IP adresi mevcuttur. Bu yüzden, modem yeniden başlatıldığında, cihaz yeni bir IP adresine sahip olur. Statik IP adresi ise internet üzerinde yayın yapan servislerde mevcuttur.

IP adresim nedir? IP adresi nasıl öğrenilir?

İlk olarak bilgisayarlarda IP adresi sorgulama işlemi nasıl yapılır ona bakalım. Kullanıcıların bu adresi öğrenmek için çeşitli opsiyonları vardır. Bu opsiyonlardan biri de internet üzerinden bu sorgulamayı gerçekleştirmek. Google’a ‘IP adresi’ yazarak, adresinizi gösteren internet sitelerinden birine ulaşıp bu bilgiyi öğrenebilirsiniz.

IP adresi sorgulama işlemini Windows bilgisayarda şu alternatifle de yapabilirsiniz:

-Başlat menüsünden Çalıştır’ı aratınız.

-Çalıştır’da ‘cmd’ yazıp Enter’ı tuşlayınız.

-Karşınıza gelen ekrana ipconfig yazıp Enter’ı tuşlayınız.

MacOS kullanıcısıysanız, IP adresi nasıl öğrenilir sorusunun cevabı için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

-Spotlight aramayı açınız.

-Terminal yazıp aratınız.

-Terminal’e ifconfic yazınız.

Cep telefonu IP adresi nasıl bulunur?

Telefon IP adresi sorgulama ve öğrenme işlemi de internet üzerinden kolayca yapılabilir. Tıpkı bilgisayarlardaki gibi Google ile ‘IP adresi’ araması yaparak, adresinizi gösteren web sitelerinden bu bilgiye ulaşabilirsiniz.

Her cihazın İnternet Protokolü adresi farklı mı?

İnternet Protokolü adresleri, cihazlar aynı internete aynı modemden bağlanıyorsa farklı olmaz. Ancak farklı internete bağlanan aygıtların adresleri de birbirinden farklı olur.

Kaynak: hermakale.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.