e-Okul karne notları nasıl öğrenilir? e-Okul dijital karne giriş ekranı e-Okul karne notları nasıl öğrenilir, karne notlarına nasıl bakılır? 2020-2021 eğitim yılının ilk döneminde...

e-Okul karne notları nasıl öğrenilir? e-Okul dijital karne giriş ekranı e-Okul karne notları nasıl öğrenilir, karne notlarına nasıl bakılır? 2020-2021 eğitim yılının ilk döneminde…

Teknoloji

Binlerce öğrenci, bu yılın ilk döneminde de tüm dünyayı etkisi altına COVID-19 salgını nedeniyle uzaktan eğitim gördü. Dönem koşulları sebebiyle Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk‘un da açıkladığı üzere öğrenciler karnelerini dijital karne olarak alacak.

Birinci dönem karne notları neye göre belirlenecek?

Pandemi sebebiyle sınavlar yapılmadığı için ilkokul ve ortaokul öğrencilerine karne notlarının nasıl verileceği hem öğrenciler hem de veliler için merak konusu. Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk döneminde uzaktan eğitim gören öğrencilerin karne notlarının öğrencilerin derse katılım ve diğer faaliyetlerine göre verileceğini açıklamıştı.

Yani 1. 2. ve 3. sınıflarda dönem sonu işlemleri mevcut olan yönetmelik ile devam ederken 4. sınıflarda öğrencilerin karne notları derse katılım puanlarının aritmetik ortalamasına göre belirlenecek. 5. 6. 7. ve 8. sınıflarda ise derse katılım puanının yanı sıra varsa proje puanlarının aritmetik ortalaması, karne notunu belirleyecek. Liselerde ise öğrencilerin birinci dönem notları, ikinci dönem yapılacak yüz yüze sınavlara göre belirlenecek.

Bakan Selçuk’dan kritik yüz yüze eğitim açıklaması

İlk eğitim döneminin sonuna yaklaşılırken, yüz yüze eğitim de konuluşmaya başlandı. Canlı yayında yüz yüze eğitim konusunda açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, tarih verdi.

Liseliler karne alacak mı?

Lise öğrencileri 2020-2021 eğitim öğretim yılının ikinci döneminin başında yüz yüze sınavlara katılacak. Haliyle, birinci döneme ilişkin karne notları bu sınavlara göre belirleneceğinden lise öğrencileri karne almayacak. 15 Şubat’ta yüz yüze eğitimin başlamasıyla lise öğrencileri birinci döneme ilişkin sınavlara girecek. Bu sınavlar, lise öğrencilerinin birinci dönem karne notlarını belirleyecek. Böylece lise öğrencileri ilk defa bu yıl, karne almadan yarıyıl tatiline giriyor.

Karne notları nasıl öğrenilir?

2020-2021 eğitim yılı karne notlarını öğrenmek için e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi‘ne giriş yapmanız gerekmekte. Sisteme giriş yaparak karne notları öğrenilebilir.

Karne notları bugünden itibaren e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden öğrenilebilir. Dijital karnenizi görmek için okulyd.meb.gov.tr adresinden e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi‘ne giriş yapmanız gerekiyor. e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi sitesine girdiğinizde, “Veli Bilgilendirme Sistem Girişi” seçeneğine tıklayın.

karne notları nereden öğrenilir?

Ardından karşınıza gelen ekranda, öğrenciye ait T.C. kimlik numarası ve okul numarası bilgilerini doldurun. Daha sonra yine öğrencinin doğum yılı ve nüfusa kayıtlı olduğu il bilgisi ile öğrencinin fotoğrafını doğru seçtiğinizde sisteme giriş yapmış oluyorsunuz.

Giriş yaptıktan sonra ekranın solunda bulunan menüden “Not Bilgisi” bölümüne tıklayarak öğrencinin not bilgilerini görebilirsiniz. Ayrıca yine bugün, dijital karne de e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi‘ndeki yerini alacak. Aynı şekilde dijital karneyi de ekranın solunda bulunan menüden, “e-Karne” bölümüne tıklayarak görebilirsiniz. Yine aynı sayfadan takdir ve teşekkür belgelerine ulaşabilirsiniz.

2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk dönemi ile ilgili düşünceleriniz neler? Uzaktan eğitim görmekten memnun musunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: yazdirma.com

Bir cevap yazın