Duygusal dürtü ve tetiklenme

Duygusal dürtü ve tetiklenme

Genel Kültür

Çoğumuz duygusal olarak tetiklendiğimiz şeyler ve dürtüler karşısında iki şey yapıyoruz 1- Durduk yere geldiğine inanıp hiç üstümüze alınmıyoruz 2- Ya da bu tetiklenmeye teslim oluyoruz. Ama asıl yapılması gereken şeyleri yapmıyoruz.

Kayıplar, korkular, kaygılar, yaşam arzusu, motivasyon, mutluluk, yeme, sevme, yalnızlık ve bir sürü konuda minik detaylardan tetikleniriz. Gezegenlerin hareketleri, yağmur ya da kar bile duygusal bir tetiklenmeye neden olur. Bu evrensel bir titreşim ve elektrik-enerji akımı nihayetinde, bu yüzden ay tutulmalarından ya da retrolardan etkileniriz.

Bazen sürekli aynı konuda ve aynı dürtüyle tetikleniyor olabiliriz, işte o zaman basit olmayacak kadar yer etmiş bir beyin aktivitesi var demektir. En çok da bu zamanlara dikkat etmek gerekir. Muhtemelen nöral tanımlar, hipotalamus ve amigdala gibi limbik mekanizmaların birinde buna karşılık gizli bir tanım saklanıyordur.

“Hikayedeki Seni Bul” Kitabının yazarı Betül Yergök, hem avukat hem yaşam koçu ve özel olarak nörobilim üzerine çalışıyor. Tüm duygu ve davranışlarımızın, tüm yaşam sürecimizin beyindeki seyrini, beynin yönetimini ve daha iyi bir hayat için iyi bir “Beyin Orkestrası Şefi” olmayı anlatıyor.

Kaynak: ortakyazi.com

Bir cevap yazın