Dardanel Ton nedir, nasıl üretilir? Ton balığı hangi balıktır?

Dardanel Ton nedir, nasıl üretilir? Ton balığı hangi balıktır?

Genel Kültür

Özellikle çalışan insanların sık tüketim yaptığı ürünler listesinde yerini alan hazır gıda Dardanel ton ile ilgili bazı detaylar merak ediliyor. İşte balık temizleme, kokusu veya zaman sıkıntısından dolayı tercihini ton balıktan yana kullananlar için önemli detaylar..

Ham maddeyi hazırlama ve çözündürme, kazıma, dolum ve kapama, paketleme ve ambalaj bölümü olmak üzere Ton balığı üretimi 4 ana işlemden oluşmaktadır.

Dardanel Ton nedir?

Dardanel Ton %100 doğaldır. İçerisinde sadece ton balığı, yağ/su ve tuz kullanılır. Bunun dışında hiçbir koruyucu veya katkı maddesi yoktur. 

Ton balığının diğer adı nedir?

Ton balığı (Thunnus alalunga), uskumrugiller (Scombridae) familyasının orkinos cinsine ait bir balık türü. Dünyaca çok önemli bir gıda balığıdır. Tropik ve ılıman okyanuslarda ve Akdeniz’de bulunur. Boyu 140 cm ve ağırlığı 60,3 kiloya varabilir.

Ton balığı nerede bulunur?

Bu ton balığı türü pelajiktir, yani açık denizlerde yaşar ve mevsimsel olarak kıyıya yanaşır. Kuzey Atlantik’te yaşayan nüfusu iki yerde yumurtlar: Meksika Körfezi ve Akdeniz. Atlantik Okyanusu’nu 60 günden az sürede aşabilen ton balığı Cebelitarık’tan geçer ve yumurtalarını bırakmak üzere Akdeniz’e girer.

60361fa32af1071818f9f369

Dardanel ton balığı hangi balıktır?

Marketten aldığımız konserve ton balıkları, taze ton balıklarından ya da diğer ismiyle orkinos balığından yapılırlar. Yağlı bir balık olarak sınıflandırılan ton balığının birkaç çeşidi vardır. En yaygın olarak bilinen ton balığı türü ak orkinostur.

Dardanel Ton balığını nereden alıyor?

Dardanel’in gemilerinde dondurulan Ton Balıkları, önce Çanakkale Limanı’na oradan da Dardanel’in Çanakkale’deki fabrikasına ulaşıyor. Burada çalışanlar balıkların deri ve kılçıklarını itinayla temizleyerek fileto haline getiriyor.

Ton balığı hangi ülkenin?

Ton balığı üreterek ihracat rekoru kıran Japonya’nın ton balığı ihtiyacının büyük bir kısmını Kıbrıs’tan karşıladığı biliniyor.

Kaynak: terimi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.